YALNIZLIK KORKUMUZUN BİZE ÖDETTİĞİ BEDELLER

YALNIZLIK KORKUMUZUN BİZE ÖDETTİĞİ BEDELLER

Yalnızlık korkusu aslında en talihsiz kararlarımızın sebebidir. Bu korkuyu yaşayanlar, kendilerine uygun olan kişiler yerine mümkün olan ilk kişiyi seçerler. Dayanma güçleri yoktur, belki beşinci belki onuncu adayı bekleyememişlerdir. Gerçekten kendilerine uygun bir partnere erişmiş kişiler, hiç kimseyle olmama ihtimalini kabullenmiş kişilerdir.

Doğru kişiyle olmamak zaman geçtikçe ayakkabınıza giren taş gibi hissettirir. İnce ince sizi rahatsız eder. Bu rahatsızlık ufak sürtüşmelerin çığ gibi büyümesine, en güzel anların bile tadını çıkaramamaya, kendimizden yavaş yavaş kopmaya ve paradoksal bir biçimde ağır bir yalnızlık duygusu yaşamamıza neden olur. Öyle ki gerçekten yalnızken bile o kadar yalnız hissedemeyiz.

Yalnızlıktan korktuğumuz için ihtiyaçlarımızı dile getirme ve savunma fırsatımız olmaz. Masaya vurup “yeter” demek bir işe yaramaz, çünkü bu lafın altının boş olduğunu iki taraf da bilir. Yalnızlıktan en az korkan taraf, diğerinin merhametine kalır. Bunun nedeni yalnız başımıza yemek yemekten, bir yere yalnız gitmekten, yalnız başımıza uyumaktan, partnerimizin bizim için yaptığı diğer bütün şeyleri tek başımıza yapmaktan korkmamızdır.

Yalnız değilken, bize yabancı insanlara yaklaşarak incinme riskini göze almayız. Ancak burada deneyimlemediğimiz sadece başka insanlar değil, aynı zamanda kendimiziz. Yanımızda sürekli birilerinin olması belli düzeyde yalnızlıklarla mümkün olabilecek fikir ve duygularımızı hissetmemize engel olur. Ne zaman bize acı veren ya da bizi zorlayan bir meselemiz olsa bunun üzerini başka biriyle örteriz. Dikkatimizi ona veririz. Nihayetinde kendimizle ilgili, ne istediğimizle ilgili kafamızda çok fazla soru birikir. Bazen de ihtiyaçlarımızı tam olarak karşıladığımıza inanırız. Bunun nedeni gerçek ihtiyaçlarımızı bastırmamızdır.

Yalnız olmak illaki bizde bir problem olduğu anlamına gelmez. Eğer ne istediğimizi biliyorsak yalnız olmak, bizi gerçekten tatmin edecek şey/kişi karşımıza çıkana kadar makul düzeyde sabırlı olduğumuzu gösterir. Bu seçim bize aittir. Buna ulaşmak için de kendi başımıza bir hayat sürme ihtimalini gerçek manada kabullenmemiz gerekir.

Kaynak:

1- The High Price We Pay for Our Fear of Being Alone:https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/the-high-price-of-the-fear-of-loneliness/